Říjen - Listopad 2016

Co se u nás dělo během podzimních měsíců?

Říjen 2016

Slunečné podzimní dny jsme užívali převážně na výletech. Byli jsme například v Orlických horách, kde jsme z Deštné došli až k Masarykově chatě, viděli jsme sjezdovku na polské straně, počítali jsme hraniční kameny. Za odměnu  jsme dostali borůvkový dort. Během dalšího výletu jsme nahlédli do bunkrů za Náchodem. Navštívili jsme zámek na Kuksu, zde jsme si prohlédli barokní lékárnu, lesní stezkou jsme také míjeli řadu soch Matyáše Bernarda Baruna. Druhým zámkem, na kterém jsme obdivovali taneční a šermířské vystoupení byl zámek Karlova Koruna. „V muzeu jsme obdivovali zbraně, uniformy, helmy a další dochovalé věci, které byly použity při bitvě u Hradce v roce 1866“ (Nella).

Jeli jsme také na výlet na Zvičinu, cestou jsme si prohlédli přehradu Les Království, „byli jsme také na Kozákově a řadě dalších zajímavých výletech“ (Dan).

Byli jsme v kině na fantasy filmu Sirotčinec slečny Peregrínové nebo na filmu Anthropoid, někteří z nás byli na divadelním představení v Draku. Pár vybraných dětí bylo v Praze podpořit kamarádku na soutěži La Sophia. „I když Natálka nezvítězila, byl to pro nás obrovský zážitek. Soutěž se konala v luxusním hotelu, děti zpívaly úžasně a ceny jim rozdávaly známé osobnosti. Moc se nám to líbilo a klobouk dolů před všemi soutěžícími i těm, co to pro ně organizují“ (Aneta).

Fandili jsme hradeckým hokejistům na zápasech se Slávií,  Třincem, Libercem.

Žáci devátého ročníku základní školy se zúčastnili zajímavé přednášky, která se týkala politických procesů v 50. letech v Československu. Přednášel pan Matějka, který tuto dobu zažil a sám byl za své názory prezekvovaný. „Díky vyprávění pana Matějky jsme se dokázala vžít do té doby a já mu za to děkuji“ (Nikol).

Listopad 2016

Po celý listopad pro nás měli dospělí připravené zajímavé akce. Jeli jsme na výlet do Nové Paky, prohlédli jsme si zde zajímavou sbírku minerálů. V Prachovských skalách jsme nachodili mnoho kilometrů, obdivovali zde zajímavé skalní útvary a hádali, co představují „výlet byl nádherný a zajímavý“ (Daniel). Cestou domů jsme viděli věznici Valdice.
V rámci zeměpisu jsme v kině viděli pěkný dokument o Filipínách „moc mě zaujala informace o tom, jak na Filipínách slaví Velikonoce, mladí se nechají přibít na kříž, nebo se bičují, celé představení bylo poučné“ (Nikol).
Další z mnoha zajímavých akcí byla exkurze v Laxusu, kde jsme se dozvěděli informace o pomoci, kterou zde poskytují narkomanům. Byli jsme také ve firmě Transform v Lázních Bohdaneč, kde se ekologicky zpracovávají plasty. také jsme se podívali, jak to funguje ve vodní elektrárně.
Zúčastnili jsme se několika sportovních zápasů, fandili jsme hradeckým fotbalistům v boji se Spartou, hokejistům při zápase s Litvínovem a s Olomoucí.
Někteří z nás si poměřili své síly s dětmi z jiných dětských domovů na plavecké štafetě. Pěkně jsme si zaplavali a ještě dostali hezké ceny. Všichni jsme soutěžili při „tajuplném odpoledni“. „Bylo to odpoledne plné her a soutěží zakončené stezkou odvahy“( Nella).
 
Redakční rada – třída p. učitelky Svobodové: Dan, Daniel, Patrik, Roman, Anet, Nikol, Nella