Listopad 2019

Dny se sice krátí....

... a přesto dokážeme prožít a vidět spoustu nového.

Na Říčařovce jsme po celý listopad měli díky dospělým připravené zajímavé akce. Jeli jsme na výlet do Prahy. Prošli jsme historické centrum, prohlédli jsme si Pražský hrad, Karlův most, Katedrálu sv. Víta a v Národním technickém muzeu jsme obdivovali historická kola, auta, motorky i letadla. „Nejvíce si mi líbila výměna hradní stráže“ (Ondra). Zajímavá byla také výstava o druhé světové válce, kterou jsme viděli v Muzeu východních Čech.

Další z mnoha zajímavých akcí byla exkurze na zimním stadionu, ve Filharmonii v Hradci Králové nebo prezentace středních škol, kde si ti nejstarší z nás mohli vyzkoušet jízdu autem na trenažéru, nebo svařování a také jsme viděli zajímavé chemické pokusy. Byla to zajímavá akce, na které jsme získali mnoho zajímavých informací o volbě školy a povolání.

A protože se Vánoce kvapem blíží, tak jsme si užívali vánoční atmosféru v Dobřenicích na trzích. Moc se nám líbilo i na výstavě starých aut značky Škoda. „Líbily se mi auta i staré motory“ (Tereza).

V listopadu jsme také sportovali. Plavali jsme v krytém bazénu a bruslili na ledu. Moc se nám to líbilo.

Redakční rada: Vojta, Ondra, Robert, Tereza, Květa, Nela, Izabela


A co děti z Brandlovky?

16.11.  HRADIŠTĚ NA PÍSKU – ÚNIKOVÁ HRA, KUNĚTICKÁ HORA

Zúčastnila se celá naše 5. skupina. Akce pro nás byla překvapení, protože jsme byli vyhodnocená skupina. Jel s námi i jeden vybraný z DDÚ. Moc se nám to všem líbilo a téměř všichni jsme se dokázali zapojit. Museli jsme projít 3 místnostmi. 2. místnost byla nejnáročnější, ale nakonec jsme to dokázali. Trvalo nám to cca hodinu a 8 minut. 

Poté jsme se šli podívat na Kunětickou horu. Celou jsme jí obešli, podívali se na zvířata a šli zase zpět. Celý den se nám moc líbil a děkujeme vychovatelům, kteří to pro nás připravili.

22. 11.  VARHANY (od Bacha po Vlacha)

V rámci výuky nás učitelé vzali na naučný koncert o varhanech. Konalo se to ve Filharmonii u nábřeží. Pan Václav Uhlíř hrál na varhany, ale také nám o nich celou dobu povídal všelijaké zajímavosti. Například jsme se dozvěděli, že se varhany řadí podle článků. Články jsou řady kláves. Nejvíc článků mají varhany v Anglii a ty mají 7 článků. Tyhle naše hradecké varhan mají 3 články ale také 3500 píšťal, které jsou ve Filharmonii všude všelijak rozmístěné. A také se hraje nejen rukama, ale i nohama.

Václav Uhlíř nám i ukazoval, jak fungují ty varhany, kde mají umístěné ty píšťaly a hrál nám tam skladby od Johana Sebastiana Bacha, Beethovena a také hrál i například Vánoce přicházejí nebo od Karla Gotta Už z hor zní zvon nebo od Marty Kubišové Modlitba pro Martu.

Byla tam naše 5. skupina, někteří ze SVP a někteří z DDÚ. 

23. 11. TECHNICKÉ MUZEUM, PRAŽSKÝ MOST, PRAŽSKÝ HRAD

Do Prahy jela 5. skupina a někteří z DDÚ. Zaparkovali jsme u centra Černý most. Poté jsme jeli metrem k technickému muzeu. Prohlíželi jsme si tam auta, letadla, motorky, kola, vlaky a balóny. Bylo to pěkný. 

 Cestou z muzea jsme šli na Pražský hrad, kde jsme stihli výměnu stráží. Po Pražském hradě jsme šli na Staroměstské náměstí se podívat na Pražský orloj. Poté jsme šli na Pražský most a šli jsme zase zpět na metro.

Všem se nám to líbilo.

Redakce: děti z Brandlovky