Květen 2018

Jaro v plném proudu

Říčařovka hlásí: 

V květnu jsme se zúčastnili Černobílého gólu. Někteří z nás hráli fotbal, jiní se stejným nasazením fandili. Hráli jsme s Pardubicemi, Sedloňovem, Chrudimí a Kostelcem nad Orlicí. „Byly to velmi vyrovnané zápasy a my jsme nakonec vybojovali 4. místo. (Klára).

O víkendu jsme se nalodili na palubu pirátské lodi a pluli po Labi. Byl to velký zážitek, viděli jsme Hradec z jiného pohledu, byla to hezká podívaná, kterou jsme ze souše neměli možnost vidět. Protože nám přálo počasí, napustili jsme bazén a během slunečných dní jsme si užívali sluníčko a první koupání.

Vyslechli jsme si i zajímavou přednášku o Indonésii, kterou si pro nás připravil Čech žijící v této oblasti.

Jeli jsme také na výlet do Adršpašských skal. „Všude byly pískovcové skály zvětralé působením větru a vody. Bylo tam také jezero a dva vodopády.“ (Sam). Jako správní turisté jsme neskončili u jednoho výletu, ale  prošli jsme i kus Českého Ráje – vyšli jsme až na kozákovskou rozhlednu. „Z rozhledny byl moc krásný výhled“ (Jana).

Využili jsme také otevření hradů a zámků, navštívili jsme jich několik – byli jsme si prohlédnout zámek na Hrádku u Nechanic, byli jsme na Fridštejně, Potštejně, Liticích a Kunětické Hoře. Prohlídky byly zajímavé a všem se líbily.

Klára, Jana, Eva, Majda, Sam, Lukáš, Jonáš

Brandlovka toho zažila opravdu hodně:

V rámci školního vyučování jsme jeli s panem učitelem a paní psycholožkou do Pardubic na Protialkoholní záchytnou stanici. Když jsme tam přišli, ujala se nás paní, která nám vysvětlovala, jak to tam chodí. Na pokojích mají postele, které jsou přikurtované k zemi. Okna jsou také zabezpečena. Toalety tam mají do země. Na každém pokoji mají kamery. Když je někdo agresivní zavřou ho do místnosti s mřížemi. Dozvěděla jsem se toho docela hodně a překvapilo mě, že jedna noc tam stojí víc než několikahvězdičkový hotel. 

Účastnili jsme se atletických závodů. Protože bylo velmi deštivé počasí, museli jsme nejprve čekat v autě. Naštěstí se později počasí uklidnilo a mohli jsme začít závodit. Z disciplín jsme absolvovali běh 60 m, běh 800 m (dívky) a 1500 m (chlapci), hod míčkem, vrh koulí a skok do dálky. Brandlovka skončila celkově na 3. místě z 9 družstev. Ráda bych si to zopakovala.

O víkendu jsme byli v Krkonoších. Původně jsme měli jít na Sněžku, ale šli jsme špatnou stranou, tak jsme šli na Výrovku. Udělali jsme si i nějaké fotky a videa, dokonce jsme se někteří fotili na posledních zbytcích sněhu. Já jsem tam 2x spadla, ale přesto se mi tam moc líbilo!

V neděli jsme jeli do Chrudimi do muzea loutek, kde jsme viděli dokonce loutky Hurvínka a Spejbla. Také tam byla možnost dostat se až do věže. Ke konci jsme se dozvěděli, že je možné stáhnout si aplikaci do telefonu, ve které pak můžeme upravovat fotky. V místnosti tam měli plátno, a tak jsme si na telefonu nastavili pozadí a pak se vyfotili. Byla to tam legrace a bavilo nás to.

Začátkem května jsme jeli s panem vychovatelem do pískové rokle. O tom místě ví jen málokdo. Jelo nás 5 dětí a 1 vychovatel. Když jsme tam dojeli, tak jsme šli přes pár překážek. Po chvilce jsme viděli kládu přes nějaký potůček. Dva kluci to přešli v pohodě, ale pak šel pan vychovatel se 2 dětmi a křuplo to pod nimi. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Následně jsme museli projít takovou menší roklí, a ačkoli tam byla skoro všude voda, tak jsme to všichni nějak přešli. Pokračovali jsme takovou úzkou cestou a tam byla další překážka. Museli jsme nějak překonat asi 2 metrovou skálu, někteří to nezvládli. Marek naštěstí našel druhou cestu a tu už zvládli všichni. Až jsme vyšli v krásné rokli, ve které byly dvě skály. To jsme museli procházet v řadě za sebou. Bylo to celkem kluzké a pak jsme dál museli po jednom. Výlet se mi hodně líbil.

Také jsme šli na akci od Kingspanu. Bylo tam malování na obličej, a to jsme se nechali namalovat skoro všichni kromě Marka. Dále tam bylo bludiště a koloběžky. Vystupovala tam i kapela, která zpívala písně od Beatles. Mezitím tam přišli nějací parcouristi, kteří tam skákali přes bedny. Po nich tam přišla kapela Menfis. Byli prostě boží! Nechali jsme se od nich podepsat a vyfotili jsme se s nimi. Moc se mi tam líbilo a nejvíce se mi líbila ta skupina Menfis.

Jednu víkendovou sobotu jsme jeli na Hrad Pecka. Cesta byla hezká a krátká. Cestou nahoru jsme si mohli nasbírat třešně. Hned po příchodu jsme šli na prohlídku, která byla o Kryštofu Harantovi. Průvodci měli kostýmy a celá prohlídka probíhala jako divadelní představení. Pak jsme šli do pekla a tam jsme se mohli nechat zapsat do knihy hříšníků. S těmi čerty tam byla sranda a bylo tam útulno. Nakonec jsme šli ke kašně přání, kam jsme mohli vhodit minci a mohli jsme si něco přát. Celý den byl moc hezký a všichni jsme si ho moc užili.

Děkujeme všem vychovatelům.

Míša, Anděla, Martina, Jana, Marek, Mirek, Adam

v Krkonoších