Duben 2017

Aprílové počasí si s námi pohrálo...

..., nám to ale nevadilo. také tento měsíc byl plný zajímavých akcí a činností. 

Co se dělo v Říčařově ulici?

Užili jsme si Velikonoce, vyšlehali holky, dostali dobroty.

Byli jsme na divadelním představení, které jsme zhlédli v anglickém jazyce. Jmenovalo se Peter Black a moc se nám líbilo, jen musíme ještě dopilovat angličtinu.

Prohlédli jsme si také zámek v Opočně, „byly tam zajímavé zbraně, vycpaná zvířata a pěkný výhled do zahrady“ (Nicolas). Byli jsme se podívat také na Chlumu, kde se v roce 1866 odehrála slavná bitva. Navštívili jsme i zámek v Litomyšli.

Malé děti se byly podívat v Liberci na zajímavé fyzikální pokusy v IQ landii. „Líbilo se mi hrát s vodou, obrovskými bublinami, v zrcadlovém sále nebo v tunelu s hvězdami.“ (Maruška).

Také jsme měli příležitost vidět leteckou akrobacii při dni otevřených dveří zdravotnické záchranné služby. „Prohlédli jsme si záchranářská auta, nebo simulátor nárazu, vyzkoušeli si první pomoc“ (Dan).

Fandili jsme také hradeckým fotbalistům.

Redakční rada: Patrik, Dan, Roman, Nicolas, Michael, Matěj, Dana, Andrea, Petr

A ulice Brandlova?

Na Brandlovce se s příchodem jara opět nezahálelo a máme spoustu zážitků.

V dubnu jsme se zúčastnili akce „Ukliďme Česko“. Nacházeli jsme různé věci – pet láhve, plechovky, sklo, železný kyblík, staré oblečení atd. Dokonce tam byly i méně obvyklé věci jako plenky, matrace a dokonce mrtvá zvířata. Vše jsme nosili na hromadu a se vším odpadem jsme se vyfotili. Na závěr byl všechen odpad odvezen. Moc se nám to líbilo, bavilo nás to a měli jsme dobrý pocit z toho, že jsme toho hodně uklidili a pomohli tak naší přírodě. (Mirek)

23. 4. 2017 jsme šli společně s dětmi z Říčařovky na Den otevřených dveří na letecké záchranné službě. Byla tam ukázka záchranné služby a jejich vrtulníku. Mohli jsme si také zkusit první pomoc. Záchranáři nám ukázali různé pomůcky, a co k čem potřebují. Ke konci nám také předvedli práci s vrtulníkem. Dozvěděli jsme se, za jak dlouho od startu jsou na Sněžce. Bylo pro nás překvapením, že to trvá pouze 15 minut. (Filip)

Ve čtvrtek 4. 5. 2017 nás paní učitelka vzala na klubovnu a tam byly připraveny panenky a pleny. Učili jsme se, jak se má držet novorozenec, jak ho chovat a jak ho přebalit. Mohli jsme si vyzkoušet, co nás v budoucnu čeká. (Dana)

Ve čtvrtek 4. 5. 2017 jsme šli do Klicperova divadla na hru Čtyřlístek. Bylo to srandovní, zábavné a hráli tam Myšpulín jako kočička, Bobík jako prasátko, Pinďa jako zajíc a Fifinka jako pejsek. Hráli výborně a Pinďa z nich byl nejlepší. Také tam hrál soused, který byl podlý a ve skutečnosti to byl zlý šéf- Měl 5 pomocníků, kteří měli čtyřlístek rozdělit. Podařilo se ji to ve chvíli, kdy byli na pláži. Bobíka lákali na zmrzlinu a Pinďu vystrašili a pak ho vzali. Myšpulína nalákali do rychloauta  a Fifinku chytili v moři do sítě. Všechny je dohromady svázali- jedna pomocnice 2x vystřelila a moje kamarádka Míša chytila slepý náboj. Nakonec vše dobře dopadlo, rozvázali je a pustili. Celé představení končilo velkým potleskem. (Marek)

Dne 7. 5. 2017 jsme byli v Babiččině údolí. Moc se mi tam nechtělo, ale na druhou stranu se mi tam líbilo. Byla jsem tam už podruhé. Největší zážitek bylo to, že na jsme museli přebrodit řeku. Jediná Nicol neměla mokré kalhoty. (Míša)

V pondělí 8. 5. 2017 jsme navštívili hasičskou stanici u řeky Orlice. Mohli jsme si vyzkoušet, jak to vypadá, když je v domě kouř. Viděli jsme, jak vyprošťují zraněnou osobu z auta. Pak jsme mohli vidět, jak správně uhasit horký olej - dát tam mokrou utěrku a špatně je to, když na to nalijeme vodu. Pak jsme byli s průvodcem na exkurzi v budově hasičů. Viděli jsme místo, kde hasiči sjíždí po tyči. Moc se mi to líbilo a bylo to moc pěkné. (Nicol)

9. 5. 2017 jsme navštívili protialkoholickou léčebnu v Pardubicích. Když jsme přijeli před budovu záchytky, hned jsme měli velký zážitek. V budově se nacházelo 13 lůžek a 6 místností. Dohromady tam slouží 6 sester a 4 ošetřovatelé. Měli tam zrovna jednoho muže a pan ošetřovatel nám řekl, že se můžeme podívat, kolik promile alkoholu nadýchá. Také nám pracovníci vyprávěli o jejich každodenním životě v práci. Pracovníci pardubické záchytky byli velice milí. Všechno nám pěkně vysvětlili a na otázky také odpověděli. Záchytka je zaměřena na lidi, kteří mají problém s alkoholem a toxickými látkami. Takovýto pobyt stojí 3200 korun na den, pracovníci dělají různé testy na alkohol a na toxické látky. Roční provoz stojí 8 milionů. Byl to velký zážitek a také dobrý pocit, že tam nemusíme zůstat. (Matěj, Lucka)

Děkujeme všem vychovatelů a učitelům za nabytý jarní program. Už se těšíme, co zažijeme na konci školního roku.